Pokój dziecięcy

Przytulny pokoik dla małego dziecka

pokoik dla małego dziecka

Szukasz pomysłów na wystrój lub dekoracje do pokoju dziecka? Świetnie trafiłaś! Jednak na wstępie chciałbym wspomnieć jeszcze o jednej ważnej rzeczy. Wystrój pokoju dla dziecka musimy podzielić na 3 grupy wiekowe. Pierwsza grupa to naturalnie niemowlak, druga dziecko a trzecia to nastolatek. Wiadomym jest, że raczej niestosowne byłoby gdyby nasz 15 letni syn miał pokój w wystroju dla dziecka pięcioletniego. W tym artykule chciałbym poruszyć temat wystroju wnętrza pokoju dla dziecka. Natomiast wystroje pokoi dla innych grup wiekowych znajdą Państwo w innych artykułach na blogu. Ważne też jest, aby poruszyć temat tego, kim jest dziecko i tutaj mam na myśli okres wieku dziecięcego, a nie samą definicje “dziecko”. Myślę, że spokojnie możemy stylizować wystrój pokoju dla dziecka, już gdy potrzebuje ono czegoś większego niż łóżeczko i taki wystrój świetnie sprawdzi się do ok. 10 lat naszej pociechy, powyżej już raczej starałbym się celować w wystrój pokoju dla nastolatka.

Zadbaj o przestrzeń

Nawet jeśli masz do dyspozycji tylko mały lub średniej wielkości pokoik (a przeważnie tak jest) to musisz pamiętać o swobodnej przestrzeni i umiejętnym rozmieszczeniu mebli. Okres dziecięcy, to taki wiek, gdzie dziecko bawi się zabawkami, ale w późnym okresie tego wieku ma już także obowiązki takie jak pierwsza klasa a zabawki idą w coraz to większe odstawienie. Musimy zatem to wszystko ze sobą pogodzić, bo przecież nie będziemy zmieniać wystroju co rok. Zarówno małe dziecko jak i te w późniejszym wieku, będzie potrzebowało swobodnej przestrzeni, ale też miejsca na biurko czy większe łóżko w późniejszym okresie. Warto więc (zwłaszcza gdy mamy małą powierzchnię do zagospodarowania) skorzystać z rozwiązań takich jak najnowsze organizery czy schowki pod łóżkiem – to sprawia, że mamy więcej miejsca dla samego dziecka nie tracąc na tym schowków gdzie możemy przetrzymywać różne rzeczy dziecka. Oczywiście nie zatracajmy się w tym, nie chowajmy każdej zabawki do organizera, pamiętajmy że to w końcu pokoik dziecka i też musi taki charakter oddawać.

udekorowanie ścian pokoju dziecka
dekoracje pokój dziecka

Ozdoby ścienne

O kolorach będzie później, natomiast teraz poruszymy kwestię równie kolorową, czyli ozdoby ścienne. Z racji iż to pokój dziecka, to możemy zaszaleć, bo tutaj kreatywność i bajkowość jest zaletą. Oczywiście, na uwadze musimy mieć upodobania naszego dziecka, bo jeśli nie lubi on jakiejś bajki a my wykleimy mu ściany postaciami z tej bajki, no to mogą wyniknąć z tego małe spięcia. Musimy pamiętać, że przede wszystkim jest to pokój dziecka i to ono będzie spędzać w nim najwięcej czasu, więc musi mu się w nim podobać. Zapytajmy się więc dziecka jakie bajki lubi, kolory, czym się interesuje jak na tą chwilę. Zadbajmy o naklejki ścienne postaci z bajek, bardzo fajną opcją są naklejki na ścianę w formie 3d, zawieśmy jakąś tablicę do rysowania – lepsze to niż gdyby dziecko miało rysować po ścianie, a może przewiesić jakieś sznureczki z kokardkami? Dobrym pomysłem są też półki na którym mogą być postawione ładnie prezentujące się zabawki oraz wszelkie dziecięce przedmioty np. z bajek.

Oświetlenie

Tutaj dużo osób zapomina o bardzo ważnej rzeczy, mianowicie chodzi o komfort dziecka. Po pierwsze, jeśli mamy zamiar kupować dziecku lampę sufitową, przepiękną i typowo z jakiejś bajki, ale przez to światło które od niej pada jest słabe, to tego nie róbmy. Dbajmy przede wszystkim o wzrok dziecka, dlatego oprócz wyglądem lampy musimy kierować się także tym, jak mocne światło ono daje i czy jest wystarczające by nie męczyć oczu dziecka. Jeśli aspekt zdrowotny jest spełniony, to tak na prawdę możemy zaszaleć. Najlepiej by lampa pasowała do wystroju ogólnego lub była bardziej uniwersalna. Natomiast jeśli chodzi o lampkę nocną, to tutaj musimy mieć na względzie komfort psychiczny dziecka, wiadomo że większość dzieci boi się ciemności, jeśli więc nasze dziecko wymaga koniecznie spania przy lampce, to mu zapewnijmy ten komfort. Obecnie można kupić wiele pomysłowych lampek nocnych, od różnych świecących figurek, po świecące kule czy lampki dające różne kształty. Pamiętajmy jednak, by lampka nocna nie miała zbyt mocnego światła i było to światło czerwone lub pomarańczowe które pozwala lepiej się wyspać.

lampka nocna dla dziecka

Kolory

Z kolorami jest wbrew pozorom różnie. Niekoniecznie pokój dziecka musi być mega kolorowy aż się kręci w głowie. Kolory muszą być sprawnie dobrane, ponieważ możemy wybrać kolory bardziej uspokajające takie jak zieleń czy niebieski które świetnie sprawdzają się w pokojach chłopców, a możemy kierować się w coś bardziej wyrazistego jak np. róż czy czerwień w przypadku dziewczynek. Jeśli nie chcemy stosować aż tak energicznych kolorów jak np. czerwień czy wyrazisty róż, to możemy spokojnie zastosować łagodniejsze odcienie tych kolorów które lekko je “uspokoją” lub np. kolor biały z szarym a pudrowy róż w formie dodatków, co jest na prawdę świetnym rozwiązaniem jeśli chodzi o pokoje dla dziewczynek.

kolory pokoju dziewczynki
kolory pokoju dziecka
pomysłowe dodatki namiot

Pomysłowe dodatki

Warto zadbać o coś wyjątkowego, co będzie ładnie wyglądało w pokoiku dziecka ale zarówno dawało dziecku frajdę. Jeśli chodzi o takie pomysłowe dodatki, to świetnie przykładowo sprawdzi się pufa worek w np. kształcie piłki. A może bolid zamiast łóżka? Czyli łóżko stylizowane na bolid wyścigówki – świetny pomysł dla chłopczyka. Pamiętajmy jednak by nie przesadzać  z tymi pomysłowymi dodatkami, przesada wprowadzi chaos, jeśli każdy element pokoju będzie stylizowany na bolid – będzie to wyglądać po prostu brzydko a i dla dziecka będzie to mniej fajne. Na zdjęciach poniżej mają Państwo kilka przykładów świetnych pomysłowych dodatków.

pomysłowe dodatki skrzynka

Na zakończenie

Na zakończenie pragnę jeszcze raz wspomnieć, dużo rodziców zbyt skupia się na samym wystroju, który pasuje im, a nie dzieciom i jest to ogromny błąd. Do pokoju dziecka rzadko będą zaglądać goście, a jeśli już, będą to rówieśnicy naszego dziecka i na pewno będą zadowoleni gdy ich koleżanka lub kolega z klasy ma taki super pokój o którym marzy każde dziecko, a nie dorosła osoba. Wiadomo, dorosła osoba ma inny gust niż dziecko, dlatego też nie możemy iść na całość i pozwolić dziecku by wszystko samo dowolnie dobierało – w końcu to jeszcze dziecko, musimy z rozwagą to kontrolować i samemu działać ale w oparciu o zainteresowania naszego dziecka.  Dobierajmy także pokój do charakteru i zadbajmy o zdrowie dziecka. Jak Państwo widzą, wbrew pozorom nie jest to takie proste, należy nie tylko patrzyć na idealny wystrój, ale także na wiele innych czynników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *